.::. معاونت فرهنگی .::.

مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی در تولید مستند زندگی مفاخر ایران

مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی در تولید مستند زندگی مفاخر ایران

تاریخ: 1394/05/17 - 14:29


مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی در تولید مستند زندگی مفاخر ایران

در جلسه شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، تهیه مستند از زندگینامه بزرگان کشور و تهیه پایان‌نامه‌های مرتبط با زندگینامه مفاخر و مشاهیر بررسی و تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری آنا، در این جلسه که به ریاست دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، دکتر طه هاشمی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به تجمیع دو معاونت دانشجویی و فرهنگی گفت: بخش قابل توجه‌ای از برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی ما ناظر بر حوزه دانشجویی است، در همین راستا این تجمیع تفاوتی را در عملکرد شورای فرهنگی ایجاد نمی‌کند بلکه این شورا از ضمانت اجرایی قوی تری برخوردار خواهد شد.

وی افزود: همچنین در استان‌ها با توجه به تشکیل شوراهای تخصصی فرهنگی، دانشجویی و ورزشی، شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی می‌تواند کمیسیونی در کنار شوراها باشد.

وی به اجرای سه طرح سبک زندگی، اخلاق حرفه‌ای و بزرگداشت مفاخر و مشاهیر در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: درباره اخلاق حرفه ای براساس مصوبه شورا ، کمیته عالی متشکل از صاحب نظران و استادان شکل گرفت تا در ابتدا آسیب‌شناسی از وضع موجود و مسائل اخلاقی در هر رشته را استخراج و سپس به تولید محتوا بپردازد.

طه هاشمی همچنین به بزرگداشت 2500 تن از مفاخر و مشاهیر در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: تا کنون 2500 تن از مفاخر و مشاهیر توسط 300 واحد معرفی شدند و اولین جلسه شورای علمی با حضور استادان مرتبط برگزار شد. همچنین سطح‌بندی و تقسیم‌بندی‌های لازم انجام که با هماهنگی واحدها کارهای علمی شروع خواهد شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه موضوع پایان‌نامه‌های دانشجویی می‌تواند بررسی زندگینامه شخصیت‌های بزرگ کشور باشد، گفت: 300 واحد دانشگاه آزاد اسلامی مفاخر و مشاهیر صد سال قبل خود را معرفی کردند که دانشجویان می‌توانند پایان‌نامه‌های خود را بر روی زندگی این افراد قرار دهند.

همچنین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سخنانی به جایگاه واقعی شوراها در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: امروز شوراها جایگاه واقعی خود را برای تصمیم‌گیری نشان داده‌اند، زمانی که امور در شوراها مطرح و تصمیم گیری شود کارها به نحو بهتری انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه فرزندان ما، بزرگان و شخصیت‌های برجسته کشورمان را نمی‌شناسند، گفت: اینکه تولیدات فرهنگی ما پیشرفت خوبی نداشته و این یک ضعف جدی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر میرزاده با تاکید بر اینکه در هر منطقه می‌توان مفاخر و بزرگان را شناسایی کرد، از استادان آن منطقه خواست تا پایان‌نامه‌ها را در این راستا تعریف کنند.

در این جلسه مقرر شد تا با همکاری دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی و دانشجویی و دکتر واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فناوری، پایان‌نامه‌هایی در خصوص مفاخر و بزرگان کشور تهیه و حمایت شود.

همچنین در خصوص تهیه مستند از زندگینامه بزرگان مقرر شد کمیسیونی متشکل از صاحب‌نظران و استادان تشکیل و در مرحله اول سه یا چهار تن از بزرگان در حوزه‌های مختلف شناسایی و با مشارکت 30 درصدی دانشگاه آزاد اسلامی مستند زندگینامه آنان تهیه شود.