.::. دانشکده علوم، مهندسی و کشاورزی .::.

آزمایشگاههای دانشکده

آزمایشگاههای دانشکده

تاریخ: 1395/09/14 - 14:22


نام آزمایشگاه / کارگاه : آزمایشگاه خاک پیشرفته 

نام دستگاه به فارسی:دستگاه کاسا گرانده

 نام دستگاه به انگلیسی: Casagrande

نام اختصاری دستگاه: Cas

 

توضیحات:

از این دستگاه جهت تعیین حد روانی،حد خمیری و شاخص خمیری خاک ها استفاده می شود.

 

دستگاه

شرکت

مدل

خدمات

تماس

کاسا گرانده

ELE

T.K.A

تعیین درصد رطوبت مربوط به حد روانی و حد خمیری برای انواع خاکهای ریزدانه

33420033-024

 

نام آزمایشگاه / کارگاه :آزمایشگاه روسازی راه 

نام دستگاه به فارسی: دستگاه تعیین قابلیت  شکل پذیری قیر

نام دستگاه به انگلیسی:Ductitity of Bitaminous Equipment

نام اختصاری دستگاه: DBE

 

توضیحات:

نمونه قیر در قالب مخصوص ریخته شده و توسط دستگاه کشش در دما و سرعت معین کشیده می شود. میزان انگمی قیر(مواد قیری)با فاصله ای که قبل از شکستن در حین کشش دراز می گردد ،اندازه گیری می شود.

دستگاه

شرکت

مدل

خدمات

تماس

کشش قیر

ELE

 

تعیین قابلیت شکل پذیری (خاصیت انگمی)انواع قیر

33420033-024

 

نام آزمایشگاه / کارگاه : آزمایشگاه بتن

نام دستگاه به فارسی: جک بتن شکن(تست بتن)     

نام دستگاه به انگلیسی: Compression Testing Machine

نام اختصاری دستگاه: CTM

 

توضیحات:

از این دستگاه جهت تعیین مقاومت فشاری و کششی (برزیلی)انواع نمونه های استوانه ای و مکعبی،بتنی ،ملات و سایر مصالح استفاده می شود.

دستگاه

شرکت

مدل

خدمات

تماس

جک بتن شکن

ELE

ADR2000

تعیین مقاومت بتن و سایر مصالح

33420033-024

 
 

 

کارگاه نقشه برداری

 

به جرأت می توان گفت کارگاه نقشه برداری دانشگاه آزاد اسلامی زنجان یکی از بروز ترین کارگاه ها از جهت مدل و عمر تجهیرات مورد استفاده توسط دانشجویان می باشد.

این کارگاه مجهز به بیش از 15 دستگاه ترازیاب اتوماتیک(nikon)د، 15 دستگاه تئودولیت دیجیتال (nikon)د، 11 دستگاه توتال استیشن لیزری (sanding  و geodimeter) و بسیاری از تجهیزات عمومی نقشه برداری همچون گونیای مساحی، قطب نما، فشار سنج دماسنج بادسنج دیجیتال، تارگت های کار در شب، منشور، شاخص و ژالون های بروز در انواع مختلف، متر های لیزری و فولادی مختلف، انواع سه پایه های اورجینال و ... می باشد.  همگی تجهیزات به تعداد و جهت پشتیبانی همزمان بیش از 15 گروه از دانشجویان در کارگاه نقشه برداری موجود می باشند. بازدید های سالانه و موردی جهت کنترل کالیبراسیون تجهیزات و جایگزینی تجهیزات فرسوده با تجهیزات نو به طور جدی در کارگاه نقشه برداری دانشگاه آزاد زنجان صورت می گیرد.

 

 

کارگاه فتوگرامتری

 

کارگاه فتوگرامتری گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد زنجان مجهز به 15 دستگاه استرئوسکوپ آینه ای (در دو مدل) و 20 دستگاه استرئوسکوپ جیبی می باشد. همچنین این کارگاه مجهز به دستگاه تبدیل آنالوگ A7 بوده که در سال 1390 توسط استاد عطائیه و استاد خاضعین، نصب و راه اندازی شده است و جهت آموزش مفهومی تر و ملموس تر مطالب دروس فتوگرامتری 1 و 2 مورد استفاده قرار می گیرد. عکسهای هوایی سال 1385 شهر زنجان در سه رن پروازی 6 عکسه به مرکزیت دانشگاه آزاد زنجان به دو صورت اسکن شده و چاپ شده از سازمان نقشه برداری کشور خریداری و در کارگاه فتوگرامتری مورد استفاده قرار می گیرند. انواع تصاویر هوایی با مقیاس های مختلف و دیاپوزتیو های شهر زنجان نیز جهت استفاده در دستگاه A7 سفارش و خریداری گردیده اند. با توجه به اینکه تصاویر هوایی مورد استفاده مربوط به بلوکی به مرکزیت محل دانشگاه می باشند، دانشجویان با اخذ داده های زمینیِ خودشان، بخش های عملی دروس فتوگرامتری 1 تا 4 و اردوی کارورزی را آموزش می بینند. همچنین سایت کامپیوتری گروه مجهز به نرم افزار های LPS ، PCI Geomatica ، INFO ، AGISoft,  ، PhotoMod،  Matlab برای دروس  فتوگرامتری 2 تا 4 می باشد.

 

 

 

 

سایت سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی

 

سایت کامپیوتری مورد استفاده توسط گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد اسلامی زنجان مجهز به نرم افزار های سنجش از دور ENVI ، PCI Geomatica ، Idrisi Andes، ERDAS و نرم افزار  ArcGIS می باشد.

 

 

کارگاه ژئودزی ماهواره ای

 

کارگاه ژئودزی ماهواره ای گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد زنجان مجهز به  یک ست GPS ژئودتیک تک فرکانسه Trimble ، پنج دستگاه GPS دستی ، Pocket PC و نرم افزار های پردازش داده های GPS می باشد.

 

 

آتلیه کارتوگرافی 

 

آتلیه کارتوگرافی گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد زنجان مجهز به یکدستگاه پلاتر رنگی HP در قطع A0 ، اسکنر رو میزی در قطع  A2 و میز های ترسیم و نقشه کشی کلاسیک  می باشد.

 

همچنین گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد زنجان مجهز به یکدستگاه Laptop و ویدئو پروژکتور اختصاصی می باشد.

 

 

 

 

 

[بازگشت به صفحه دانشکده]