.::. دانشکده فنی مهندسی و علوم پایه .::.

معرفی مهندسی متالورژی

علم و مهندسی مواد شاخه ای از علوم است که در زمینه مواد مختلف مهندسی مانند فلزات ، سرامیک ها ، مواد الکترونیکی و بیومتریال‏ها ‘گسترش پیدا کرده است. در این رشته ارتباط بین ساختار مواد، روش ساخت آنها، خواص آنها و عملکرد مواد مورد بررسی قرار می‌گیرد. مهندسی مواد و متالورژی در گذشته در دو زمینه مجزای سرامیک و متالورژی تقسیم‏‌بندی می‏شد؛ اما اکنون شامل طیف وسیعی از مواد مانند: فلزات، سرامیک‌ها، پلیمرها، نیمه‏هادی‌ها، مواد مغناطیسی، مواد فوتونیک و مواد زیستی می‏شود. مهندسی مواد یکی از رشته‌های مهندسی است که به درستی لقب مادر رشته‌های مهندسی را به خود اختصاص داده است. در حالت کلی می‏توان گفت که این رشته محل تلاقی و تجلی علوم محض ریاضی، فیزک، شیمی و حتی زیست‏شناسی است. کاربرد هر آنچه را که بشر بصورت تئوری در این علوم آموخته است را می‏توان بصورت عملیاتی و عینی در این رشته مشاهده نمود. به جرات می‌توان گفت که اکثریت قریب به اتفاق مصنوعات بشری که در اطراف می‌بینیم، حاصل تلاش مهندسان مواد است.

تاریخ: 1399/05/21 - 03:22


معرفی گروه مهندسی مواد و متالوژی


 

 

 

 

 

 

 

 

متالورژی به عنوان یک علم، دانش نسبتاً جوانی است که تنها صد سال از عمر آن می‌گذرد اما به عنوان یک هنر تاریخچه آن به هزاران سال پیش باز می­گردد؛ در واقع بعد از کشف آهن، علم متالورژی هم‏به وجود آمد. صنعت متالورژی در جهان از دیرباز به‌ عنوان صنعت مادر شناخته می‏شد و با پیشرفت‏های روز افزون تکنولوژی، نقش آن آشکارتر گردید.

در واقع عملیات مهندسی مواد و وظیفه مهندسین مواد پس از استخراج ماده از معدن و فرآوری آن و تهیه کنسانتره آغاز می‏شود. در این زمان متالورژی استخراجی به عنوان علم و هنر استخراج فلزات وارد صحنه شده و پس از تولید فلز به عنوان ماده خام، آن را در اختیار مهندسین مواد جهت تولید هرآنچه در پیرامون ما وجود دارد قرار می‏دهد و این آغاز راه است. مهندسین مواد با بررسی ریزساختار ماده و ارتباط آن با خواص فیزیکی و مکانیکی مواد سعب در بهبود و مناسب‏سازی مواد مصنوعات بشری دارند.

با گذشت زمان، کشف روش‏های جدید استخراج و تصفیه فلزات، شناسایی مشخصات ساختاری و فیزیکی مواد، فنون جدید شکل دادن و کار بر روی فلزات، باعث شد متالورژی به عنوان شاخه‏ای از علم، جایگاهی مستقل پیدا کند. متالورژی علمی وسیع است که‏ساختمان‏ها و بدنه خودروها تا نانوتکنولوژی را در بر می‏گیرد. نکته جالب دیگر این که در کشور آلمان به این رشته پزشکی فلزات هم گفته می شود!

یک مهندس مواد سعی می‏کند تا مناسب‏ترین ماده را ( از نظر استحکام - توجیه اقتصادی و .... ) با توجه به کاربرد قطعه مورد نظر، انتخاب کند.

ویژگی­های رشته مهندسی مواد و متالورژی دردانشگاه آزاد اسلامی زنجان:

 

بازار کار

گستره وسیعی از کارهای نظارتی، عملیاتی، تولیدی و اجرائی توسط فارغ التحصیل رشته مهندسی مواد قابل انجام است.  شرکت‌های خودروسازی، ساخت قطعات مانند شرکت‌های ریخته‌گری یا اکستروژن، نورد، آهنگری و جوشکاری به روش‌های پیشرفته، صنایع فولاد، مس و آلومینیم، بازرسی خطوط انتقال نیرو، آب و نفت، صنایع هوافضا و نظامی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، صنایع ماشین‌های راه‌سازی، ساخت ظروف و قطعات آشپزخانه، پوشش‌دهی سطح قطعات منزل و ادارات، ساخت و پوشش‌دهی قطعات تزئینی، شبیه‌سازی فرایندها و قطعات صنعتی، صنایع الکترونیک، مشاوره در انتخاب مواد و آلیاژهای مورد استفاده در بخش‌های صنعتی مختلف، بازیافت، مهندسی پزشکی و نانومواد.

فارغ التحصیلان عزیز در کنار شغل اصلی خود می‏توانند به عنوان کارشناس رسمی دادگستری و همچنین با اخذ پروانه اشتغال از نظام مهندسی معدن، می‏توانند در زمینه مسئول فنی،  طراحی و نظارت بر کارخانه‏های مرتبط مشغول به فعالیت شوند.

ادامه تحصیل

 با توجه به سابقه بیش از چهل ساله رشته مهندسی مواد در کشور، امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد و همچنین دانشگاه‏های دولتی وجود دارد.

با توجه به اینکه رشته مهندسی مواد طیف وسیعی از موضوعات مهندسی در زمینه استخراج، تولید،  بهینه‏سازی و بازیافت مواد را شامل می‏شود، تعداد گرایش‏های کارشناسی ارشد این رشته نیز متنوع (ده گرایش) و به شرح زیر است:

-          انتخاب و شناسایی مواد مهندسی

-          مهندسی پزشکی - بیومواد

-          خوردگی و حفاظت فلزات

-          شکل دادن فلزات

-          استخراج فلزات

-          مواد مرکب

-          ریخته‏گری

-          جوشکاری

-          سرامیک

-          نانومواد

اخذ پذیرش از دانشگاه‏های خارج از کشور :

با توجه به اینکه مدرک تحصیلی دانشگاه آزاد، مورد تأیید اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل با رتبه H+(بالاترین رتبه) می‏باشد، علاقه‏مندان به ادامه تحصیل در خارج از کشور از لحاظ اعتبار و تایید مدرک مشکلی نخواهند داشت.

 

 

بروشور رشته مهندسی مواد و متالورژی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{ بازگشت به صفحه اصلی دانشکده }