.::. دانشکده فنی مهندسی و علوم پایه .::.

گروه مهندسی نقشه برداری

گروه مهندسی نقشه برداری دانشگاه آزاد اسلامی زنجان

تاریخ: 1399/06/29 - 01:35


 

فعالیت بخش نقشه برداری به عنوان زیر شاخه گروه عمران دانشگاه آزاد زنجان، از سال 1374 و با ارائه دروس نقشه برداری کلیه رشته های آموزشی دانشگاه آغاز گردیده است. گروه مهندسی نقشه برداری دانشگاه آزاد زنجان به صورت مستقل در مهر ماه سال 1389 و با جذب دانشجو در مقطع کارشناسی نقشه برداری  تأسیس شده است. همچنین علاوه بر مقطع کارشناسی پیوسته، گروه از سال 1393 در مقطع کاردانی پیوسته نیز دانشجو پذیرش می کند.

به موازات فعالیت های تخصصی، با توجه به ماهیت بین رشته ای نقشه برداری، این گروه هر ترم پذیرای بالغ بر 250 نفر از دانشجویان رشته های عمران، معماری و شهرسازی در مقاطع مختلف برای ارائه دروس نقشه برداری می باشد.

نظر به شرایط خاص این رشته در کشور و محدودیت جذب دانشجو و تربیت نیروی متخصص در مقاطع تحصیلات تکمیلی، در حال حاضر گروه پیگیر انجام مراحل اداری راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد در گرایش های مختلف این رشته می باشد.

 

اهداف تاسیس گروه مهندسی نقشه برداری

نقشه از قدیم الایام بعنوان یکی از متداولترین منابع اطلاعاتی مورد توجه بشر قرار گرفته است چراکه برای تثبیت مالکیت اراضی یا تغییر و توسعه نیاز به داشتن اطلاعات دقیق از وضع موجود منطقه الزامی بوده است. ایرانیان از قدیم الایام با نقشه برداری و اصول آن آشنا بوده اند و نمونه بارز این امر وجود طویلترین قناتهای دنیا در ایران میباشد. امروزه یکی از مظاهر توسعه در کشورها، وجود نقشه های پوششی بزرگ مقیاس و به روز میباشد و بر این اساس کشورهای پیشرفته معمولا" دارای اطلاعات بیشتر و ابزارهای مناسب برای تهیه به روز و پردازش آن میباشند. در این میان مدیر موفق فردی است که دارای اطلاعات بیشتردر حیطه مطالعاتی خویش بوده و با ابزار های تهیه و تحلیل و به روز رسانی اطلاعات آشنا باشد. در مبحث اطلاعات نقشه بعنوان مهمترین منبع در طراحی و اجرای طرحهای عمرانی ومطالعاتی مطرح بوده ومدیر یا کارشناسی که با نقشه و مراحل تهیه واستفاده صحیح از آن آشنانباشد در عمل نمیتواند موفقیت چندانی را در اجرای پروژه ها داشته باشد. چنین کارشناسانی عموما" باعث تحمیل هزینه گزاف و جبران ناپذیری به دستگاه های اجرائـی میشوند . نقشه برداری امروزه بطور گسترده در اکثر شاخه های مهندسی و علوم و تقریبا در تمام پروژه های عمرانی شامل راهسازی، شهر سازی، انتقال آب، تونل سازی، متروسازی، سد سازی، سازه های دریائـی و ... مورد استفاده قرار میگیرد. ضمنا" نقشه برداری در رشته های کشاورزی ، جنگل ومرتع، آبخیز داری، انتقال نیرو، استخراج واکتشافات معادن، جغرافیا، زمین شناسی، اقیانوس شناسی، کنترل سازه ها ی مهندسی، ژئـوفیزیک، امور نظامی، ثبت، ناوبری دریایی وهوائـی و ... کاربردهای ویژه ای دارد. بجرأت می توان گفت محدود رشته ای از حوزه علوم دارای چنین گستره پوشش میباشد. 

 

اهداف و برنامه های آتی گروه 

 

- توسعه کمی و به ویژه کیفی آموزش تخصص های مختلف رشته نقشه برداری و ارائه خدمات آموزش فنی به جوانان این مرز و بوم

- توسعه فعالیت های پژوهشی و ایجاد ارتباط بیشتر گروه با سازمان ها، شرکت ها و پروژه های اجرایی در قالب طرح های مشترک آموزشی، تحقیقاتی و اجرایی

 

 
 

چارت ، سرفصل و برنامه ترمیک مقاطع

سرفصل و جزئیات مربوط به دروس - مصوب وزارت علوم برنامه پیشنهادی گروه برای اخذ دروس در ترم های مختلف چارت دروس مقطع

دانلود سرفصل

دانلود برنامه ترمیک

دانلود چارت

مهندسی نقشه برداری (ورودی های بعد از مهر ماه 1395)

دانلود سرفصل

دانلود برنامه ترمیک

دانلود چارت

مهندسی عمران - نقشه برداری (ورودی های قبل از مهر ماه 1395)

دانلود سرفصل

 

دانلود چارت

کاردانی پیوسته نقشه برداری

 

 

دانلود فرمت نگارش گزارش پایانی اردوی کارورزی رشته مهندسی نقشه برداری

 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

  آیا میدانید دانشگاه آزاد اسلامی زنجان تنها واحد دانشگاهی در شمال غرب کشور میباشد که در مرکز استان اقدام به پذیرش دانشجو در رشته نقشه برداری مینماید.؟

 آیا میدانید برای مدارک دانشگاهی مراکز استانهای دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس قوانین اتحادیه اروپا بدون ارزیابی و تکمیل واحد امکان ادامه تحصیل در اروپا میسر میباشد. (گزارش وب سایت مبنی بر اعتبار یکسان مدارک دانشگاه آزاد زنجان با دانشگاههای دولتی )

 آیا میدانید با وجود وضعیت نامناسب کاری برای اکثر رشته های مهندسی، رشته نقشه برداری به خاطر تعداد بسیار محدود فارغ التحصیلان آن و ماهیت بین رشته ای، تقریبا فاقد مهندس بیکار میباشد.

 آیا میدانید مهندسین نقشه برداری و مکانیک دارای بیشترین درآمد در نظام مهندسی میباشند و تنها 2 درصد مهندسین شاغل در سایر رشته ها شانس ارجاع کار را دارند. (بیکارترین رشته‌ ها در ایران کدامند؟)

 آیا میدانید مهندسین رشته نقشه برداری امکان عضویت و اخذ پروانه توام را در دو نظام مهندسی ساختمان و معدن را دارند.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نظام پیشنهادات و نظرسنجی گروه نقشه برداری

 

 

معرفی گروه نقشه برداری دانشگاه آزاد اسلامی زنجان

 

وب سایت قدیم گروه

 

[بازگشت به صفحه دانشکده]