.::. معاونت پژوهشی .::.

دکتری پژوهش محور

فرم ها و مدارک و بخشنامه ها و آیین نامه های مربوط به دکتری پژوهش محور

تاریخ: 1393/12/26 - 17:41


 

« اطلاعیه دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی پژوهش محور»

دانشگاه آزاد اسلامی به منظور توسعه پژوهش‌های کاربردی تقاضا محور و تقويت ارتباط دانشگاه با صنعت و خدمات و تربیت پژوهشگران متعهد، متخصص و کارآفرین در زمینه‌های مختلف علوم و فناوری و بر اساس مجوز مورخ 91/12/3 وزارت علوم،تحقيقات و فناوري در واحدهايي كه مجوز قانوني پذيرش دوره هاي دكتري تخصصي را دارند، اقدام به پذیرش دانشجوی دوره دکتری تخصصی پژوهش محور (Ph.D by Research) در رشته هاي غيرپزشكي در چارچوب آيين نامه شماره 70/25268 مورخ 1393/2/10 می‌كند.

 

- معرفی دوره دکتری تخصصی پژوهش محور :
 1. دوره دکتری تخصصی پژوهش محور بالاترین دوره تحصیلی آموزش عالی است که به اعطای مدرک تحصیلی «دکتری تخصصی پژوهشی (Ph.D by Research)» می‌انجامد و رسالت آن تربیت افرادی است که با نو‌آوری، خلاقیت و کارآفرینی در زمینه‌های مختلف علوم و فناوری در رفع نیازهای کشور و گسترش مرز‌های دانش نو موثر باشند. به عبارت دیگر مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که در آن محور اصلی کسب دانش و مهارت از طریق پژوهش هدفمند و نوآوری است.
 2. مجموع واحدهای دوره دکتری تخصصی پژوهش محور در برنامه درسی مصوب هر رشته 36 واحد شامل 28 تا 33 واحد رساله مربوط به طرح پژوهشی و 3 تا 8 واحد باقی مانده مربوط به واحدهای درسی آموزشی مورد نیاز است که بنا به نظر استاد یا استادان راهنما دانشجو موظف به گذراندن آن (ترجیحاً در نیمسال اول تحصیل خود) خواهد بود.
 3. مدرک دکتری تخصصی پژوهش محور (Ph.D by Research) مانند مدرک دکتری تخصصی آموزشی ـ پژوهشی معتبر است و دانش‌آموختگان در این شیوه از مزایای استخدامی مترتب بر آن (از جمله عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی با رعایت سایر مقررات) بهره‌مند خواهند شد.
 4. مدت مجاز تحصیل در دوره دکتری تخصصی پژوهش محور حداقل 3 سال و حداکثر چهار و نیم سال است. در صورت ضرورت به پیشنهاد استاد (استادان) راهنمای اصلی و تأیید گروه ذیربط حداکثر تا یک نیمسال تحصیلی به این مدت افزوده می‌شود.
- شرایط و چگونگی جذب دانشجوی دکتری تخصصی پژوهش محور :
 1. کلیه متقاضیانی كه دارای حداقل معدل کارشناسی ارشد 00ر18 در رشته های علوم انسانی و 00ر17 در رشته های غیر علوم انسانی هستند مجاز به ثبت نام و شرکت در مراحل بررسی و پذیرش دوره دکتری پژوهش محور می باشند.

  تبصره 1- دارندگان مدرك دكتري عمومي پزشكي يا داروسازي كه داراي حداقل معدل 17 باشند، مجاز به ثبت نام در مراحل پذيرش اين دوره هستند و در چارچوب اين دستورالعمل در مورد ايشان عمل خواهد شد.
  تبصره 2- اگر واحد جامع دانشگاه آزاد اسلامي يا دانشگاه مادر دولتي در ميان 15 دانشگاه برتر توليد كننده علم منطبق با بانك اطلاعاتي Scopus قرار داشته باشد، ضريب معدل فارغ التحصيلان اين دانشگاه ها معادل 1/1 براي رشته هاي با حداقل معدل قابل قبول 17 و 1/05 براي رشته هاي با حداقل معدل قابل قبول 18 خواهد بود داوطلبان لازم است در زمان ثبت‌نام معدل دقیق خود را ثبت‌ نمایند و به هیچ عنوان ضریب مذکور را بر روی معدل خود اعمال نکنند. مغایرت معدل ثبت شده در زمان ثبت‌نام با مدارک ارائه شده توسط داوطلب در زمان مصاحبه منجر به محرومیت فرد از دوره دکتری پژوهش محور خواهد شد.

  فهرست دانشگاه‌های حائز شرایط فوق در همین سامانه قابل مشاهده می باشد

 2. داوطلبان حائز شرایط بند 1 لازم است توسط استاد راهنمای اصلی كه بايد عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي و حداقل استاديار با سابقه داشتن دانشجوي دكتري باشد و نيز دارای طرح برون دانشگاهی مصوب یا طرح تحقیقاتی مورد حمایت دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی با تأمین اعتبار حداقل نیمی از هزینه کل دوره باشد به مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه معرفی شوند.

  تبصره - افزون بر استاد راهنماي اصلي، استاد راهنماي دوم مي تواند از ميان اعضاي هيأت علمي دانشگاه ها و متخصصان داراي مدرك دكتري تخصصي داخل يا خارج از كشور حسب مورد انتخاب شود. استاد راهنماي اصلي مي تواند در صورت امكان و تعهد استاد راهنماي دوم از اعتبار پژوهشي استاد راهنماي دوم هم استفاده كند. در اين صورت تعهد استاد راهنماي دوم بايد توسط استاد راهنماي اول تضمين شود.
 3. متقاضی موظف است در زمان ثبت‌نام فرم مربوط به پذیرش این دوره را از پایگاه ثبت‌نام الکترونیکی مرکز سنجش و پذیرش به آدرس www.azmoon.orgدریافت و پس از تکمیل به همراه مستندات دیجیتالی مربوطه در این خصوص شامل مشخصات اشخاص با موسسات و شركت هاي حقيقي يا حقوقي دستگاه اجرایی و یا نهاد عمومی حمایت کننده از طرح پژوهشي، استاد راهنما و طرح تحقیقاتی را در قالب فایل pdf آماده نماید. سپس متقاضی لازم است با مراجعه به پایگاه ثبت‌نام الکترونیکی مرکز سنجش و پذیرش به آدرس www.azmoon.org نسبت به ثبت‌نام در دوره دکتری تخصصی پژوهش محور اقدام نماید
 4. پذیرش دانشجو در این شیوه براساس مجموع امتیازات حاصل از معدل ، مصاحبه علمی و ارزیابی طرح تحقیقاتی توسط گروه تخصصی مربوطه و با توجه به ظرفیت پذیرش رشته/محل انتخابی در این دوره می‌باشد.
  تبصره- حداقل توانايي لازم در زبان انگليسي متقاضیان، دارا بودن نمره 65 براي (TOEFL(IBT يا نمره 6 براي IELTS و يا نمره 50 براي EPT و يا نمره 520 براي (TOEFL(Paper Base و نمره 65 برايMCHE و نمره 540 براي TOLIMO پيش از دفاع نهايي از رساله دكتري تخصصي است.
 5. حداقل هزینه دوره دکتری پژوهش محور ، به عنوان نیمی از هزینه های کل دوره ، معادل شهریه دوره دكتري تخصصي آموزشی و پژوهشی است که در سال تحصیلی 94-93 مطابق مصوبه هیات امنای دانشگاه محاسبه و از محل اعتبارات طرح تحقیقاتی استاد راهنما در طول دوره (با در نظر گرفتن افزایش سالانه نرخ شهریه) باید پرداخت شود. معادل هزينه هاي مذكور، دانشگاه آزاد اسلامي هم ديگر هزينه هاي دوره هاي پژوهش محور را از محل امكانات، تجهيزات آموزشي و پژوهشي و تأمين اساتيد مورد نياز اين دوره را تأمين خواهد كرد. به هر حال دانشجويان اين دوره بجز مبالغ مذكور كه از طريق طرح تحقيقاتي استاد تامين مي شود، وجه ديگري پرداخت نمي كنند.
 6. چنانچه به هر علت هزینه های دوره دکتری پژوهش محور توسط استاد راهنما از محل اعتبارات طرح تحقیقاتی برون دانشگاهی پرداخت نشود، ادامه تحصیل دانشجوی پذیرش شده برای اجرای این طرح منوط به پرداخت هزینه های مربوط توسط خود دانشجو است و ابتداي ثبت نام تعهدي مبنی بر آن از استاد و دانشجو به طور جداگانه اخذ مي شود.
 7. دانشجويان دوره دكتري تخصصي پژوهش محور فقط در واحدي كه پذيرفته مي شوند و تحت نظر استاد راهنمايي كه تامين اعتبار پژوهشي دانشجو را تعهد مي كند، ادامه تحصيل خواهند داد و به هيچ وجه به واحد ديگري منتقل نمي شوند.
 8. شرط دفاع از رساله دكتري پژوهش محور، ارائه پذيرش يا چاپ دو مقاله علمي پژوهشي براي دانشجويان رشته هاي علوم انساني و هنر و دو مقاله ISI داراي ضريب تأثير يا ثبت يك اختراع بين المللي براي دانشجويان ساير رشته ها است.
  تبصره- ارائه يك اثر بديع هنري مي تواند جايگزين يك مقاله علمي پژوهشي براي دانشجويان رشته هنر شود.
 9. متقاضیان دوره دکتری پژوهش محور لازم است در رشته ای همنام و یا متجانس با رشته مدرک کارشناسی ارشد خود در این دوره ثبت نام نمایند. تشخیص تجانس رشته در زمان مصاحبه و توسط گروه تخصصی مربوطه انجام خواهد شد.
*********************************************************
 
لینک ثبت نام آزمون دکتری پژوهش محور در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی
ثــــــبت نـــــــــام دکتری پـــــــژوهش محور
 

********************************************************************************

مدارک لازم جهت ثبت نام دکتری پژوهش محور در دانشگاه آزاد اسلامی زنجان:

دانشجویان دوره دکتری پژوهش محور  می­بایست مدارک تکمیل شده زیر را در زمان مقرر  به  حوزه معاونت پژوهش و فناوری واحد زنجان تحویل نمایند.

1-     قرارداد داخلی استاد راهنما و دانشجو با واحد، در پنج نسخه کامل(که تمام نسخه­ ها به امضاء استاد راهنما و دانشجو رسیده باشد.) (دانلود قرارداد داخلی)

2-     یک نسخه قرارداد اصلی(با کارفرما) (دانلود فرم قرارداد)

3-     فرم تعهد استاد راهنما و دانشجو(فرم شماره 1) بهمراه حکم کارگزینی هیات علمی استاد راهنما

4-     فرم شماره 2(که استاد راهنما می­ بایست به صورت حضوری در محل دانشگاه آن ­را امضاء نماید.)

********************************************************************

 

بخشنامه ها و آیین نامه های دکتری پژوهش محور:

1- بخشنامه دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از نیمسال اول سال 93-94 (PDF)

2- بخشنامه دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص قرارداد داخلی واحد مجری با استاد راهنما و دانشجوی دکتری تخصصی پژوهش محور (PDF)

3- اجرای آیین نامه دوره دکتری پژوهش محور (PDF)

4- متمم بخشنامه دکتری پژوهش محور (JPG)