.::. شورای زنان فرهیخته زنجان .::.

نخستین گردهایی اعضای شورای زنان فرهیخته

نخستین گردهایی اعضای شورای زنان فرهیخته

تاریخ: 1394/04/01 - 09:26


« صورت جلسه اولین گرد همایی شورای راهبردی زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان »

 

نخستین گردهمایی اعضای شورای راهبردی زنان فرهیخته در تاریخ 21/2/94 ساعت 13 لغایت 17 در سالن کنفرانس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان آغاز گردید.

موضوع جلسه : اظهار نظر در مورد اهداف شورای راهبردی زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی .

     جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید سپس دکتر مریم حسینی الموسوی  ریاست شورای راهبردی پس از خیر مقدم به میهمانان اظهار داشت: شورای راهبردی زنان فرهیخته با پیشنهاد  جناب آقای دکتر حمید میرزاده ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی  درمهر ماه   سال 1392 به ریاست  سرکار خانم دکتر طباطبایی   تشکیل گردیدکه إیده ای نو و حرکت جدیدی در جامعه دانشگا هی کشور است و یکی از مهمترین ، اهداف آن ایجاد فرصت های برابر، برای زنان و مردان در پستهای مدیریتی است که باید انتخابها براساس توانمندی و شایستگی افراد باشد.

      وی با بیان اینکه تشکیل این شورا بر اساس نیاز و ضرورت زمانی است، تصریح کرد: با توجه به تحولاتی که در کشور صورت گرفته است و یکی از این تحولات بالا رفتن آمار تحصیل‌کنندگان زن در جامعه است این نیاز احساس می‌شود که حضور زنان باید در جامعه بیشتر از قبل شود و افزود: اولویت‌ها باید بر اساس لیاقت، شایستگی و توانمندی‌ها باشد و بحث جنسیت مطرح نشود ، اگر انتخاب‌ها بر اساس شایستگی و توانمندی‌ها باشد پیشرفت بزرگی در توسعه کشور صورت می‌گیرد.

وی افزود : برمبنای قرآن کریم، خداوند به صراحت اعلام می کند که بین زن و مرد هیچ فرقی وجود ندارد و با با استعانت از قرآن و معصومین (ع) زنان با حقوق مساوی با مردان قرار می گیرند و اولویت براساس جنسیت نبوده و براساس کاردانی و تحصیلات و شایستگی آنان می باشد.

همچنین ایشان پیشنهاد برگزاری همایش در مورد الگوی زنان اسلامی "بنت الهدی صدری " در دانشگاه آزاد اسلامی را دارند.

-         جنای حاج آقای شامی نماینده محترم مقام معظم رهبری استان در مورد زنان فرمودند جنسیت مثل یک هویت شناسنامه ای بوده و کسی در پیشگاه خداوند جایگاه ارزشمندی دارد که تقوای او بیشتر باشد و خاطرنشان کرند: ملاک انتخاب افراد شایستگی و توانمندی اوست و جنسیت مطرح نیست.

-         شامی اضافه کرد: تشکیل شورای راهبردی زنان فرهیخته و تشکیل چنین شورا‌هایی در راستای

حل مشکلات و مسائل مهم است.

-         جناب آقای دکتر رجایی ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان و عضو شورای راهبردی بعد از تقدیر و تشکر از خانم دکتر حسینی الموسوی ریاست شورای راهبردی برای زحماتی که متحمل شدند،  فرمودند : هدف شناخت قابلیتهای زنان هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان می باشد و زمینه برای کارهای علمی و پژوهشی و اجرایی برای آنان فراهم شود، سپس خاطرنشان کرد: پس از انقلاب اسلامی نقش خانم‌ها در فعالیت‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی پر‌رنگ‌تر شده است.وی به نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: زنان در هشت سال دفاع مقدس نقش اساسی و کلیدی ایفا کردند.

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زنجان با توجه به اینکه تشکیل شورای راهبردی زنان فرهیخته رویکردی جدید است، اضافه کرد: هدف از تشکیل این شورا شناخت وضعیت و جایگاه زنان و قابلیت‌های زنان درحوزه‌های مختلف است و تشکیل این شورا را فرصتی برای فراهم آوردن و ایجاد زمینه‌های مناسب برای تحقیقات و پژوهش‌های علمی از سوی زنان فرهیخته عنوان نمودند.

-          آقای دکتر پرتوی معاونت فرهنگی اظهار داشتند :

در سطح جهان نسبت به جایگاه زنان در اسلام سوء تبلیغ شده و رفتارهای ناآگاهانه ما این سوء تبلیغ را بیشتر می کند. محدودیتها و محرومیتها  زنا ن گسترش جهانی دارد و چون عمده کشورهای اسلامی در جهان سوم قرار دارند این محدودیتها برای زنان بیشتر است و هیچ ربطی به دین اسلام و دینهای آسمانی ندارد و به لحاظ تاریخی و براساس سنتهای غلط تاریخی مداوم از نسلی به نسل دیگر جاری شده و بصورت سنت درآمده است . بحث تساوی زن و مرد نه فقط در ایران و اسلام بلکه در کل جهان مطرح است و نظرات فمنیستی برای تضییع حقوق زنان شکل گرفتند. در جوامع غربی لیبرال و جوامع شرقی مارکسیتی هر دو به یک نتیجه  واحد رسیدند :

که هنوز مشارکت سیاسی و اجنماعی زنان با مردان قابل قیاس نیست و بسیار پایین می باشد.

هدف از تشکیل شورای راهبردی زنان فرهیخته شناسایی زنان توامند و شایسته و رفع موانع و فراهم آوردن بسترمناسب به منظور ارتقاء جایگاه زنان می باشد زنان و مردان در کسب سمتهای مدیریتی مساوی هستند و در شرایط مساوی اولویت با خانمها می باشد. ایشان ابراز کردند: باید در دادن پستهای مدیریتی تنها ملاک لیاقت ، شایستگی، و علم و دانش افراد باشد و اظهار نمودند نباید به خاطر جنسیت افراد میان آنها تبعیض قائل شد.

-         سرکار خانم بلوری مشاور استاندار و مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان خواستار ایجاد دفتر تحقیقات و مطالعات زنان در دانشگاه آزاد اسلامی زنجان شد.وی برپایی این دفتر و ارتقای آن را گامی برای پیشرفت های علمی عنوان کرد و آمادگی این اداره را با شورای زنان فرهیخته را اعلام نمودند .

-          خانم کرباسی با تبریک هفته معلم اظهار داشتند : با توجه به شاخص GDPو کم بودن عدد این شاخص ( نسبت زنان مدیر به تعداد کل مدیران که دارای پست مدیریتی هستند ) شورای راهبردی تشکیل گردیده و موظف به شناسایی زنان توانمند در زمینه های مختلف و رفع موانع و فراهم آوردن بستر مناسب به منظور ارتقاء جایگاه زنان در جامعه است فرصتهای رشد را بصورت کمی و کیفی در عرصه های مختلف علمی و مدیریتی فراهم نماید.

-         - خانم دکتر ذکریائی فرمودند: امیدوارم این تبعیض ها بعد از این برطرف شود.

-         خانم افسری عضو هیات علمی واحد ابهر از اعضاء  شورای راهبردی گفت : با ادامه یافتن سیاست های ریاست قبلی واحد ابهر  و به وضعیت خوب زنان از جهت عهده دار بودن جایگاه مدیریتی   اشاره نمودند .

-         خانم غفاری تاکید نمودند که باید از حال استفاده کنیم برای آینده بهتر و جناب آقای دکتر مرادی تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در روز زن را داشتند.

-         در پایان خانم دکتر حسینی الموسوی با تشکر از ریاست محترم واحد زنجان به سبب همکاری های صمیمانه ایشان با شورای راهبردی و  قدرانی از نظرات ارزنده حضار، صحبت ها را جمع بندی نمودند.[  

جمع بندی مطالب

-         از نظر دکتر حسینی تشکیل شورای راهبردی ،إیده ای نو و حرکت جدیدی در جامعه دانشگا هی کشور است این شورا بر اساس نیاز و ضرورت زمانی شکل گرفته است،  با توجه به تحولاتی که در کشور صورت گرفته است و یکی از این تحولات بالا رفتن آمار تحصیل‌کنندگان زن در جامعه است این نیاز احساس می‌شود که حضور زنان باید در جامعه بیشتر از قبل شود و افزود: اولویت‌ها باید بر اساس لیاقت، شایستگی و توانمندی‌ها باشد و بحث جنسیت مطرح نشود ، اگر انتخاب‌ها بر اساس شایستگی و توانمندی‌ها باشد پیشرفت بزرگی در توسعه کشور صورت می‌گیرد.

جنای حاج آقای شامی نماینده محترم مقام معظم رهبری استان  فرمودند:از نظر قرآن  ملاک ازرش انسان تقوی است نه جنسیت وباید ملاک انتخاب افرا د شایستگی و توانمندی ا و باشد سپس اضافه نمود: تشکیل چنین شورا‌هایی در راستای حل مشکلات و مسائل کشور مهم است.  آقای دکتر رجایی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشتندی : با توجه به اینکه تشکیل شورای راهبردی زنان فرهیخته رویکردی جدید است و هدف از تشکیل این شورا شناخت وضعیت و جایگاه زنان و قابلیت‌های زنان درحوزه‌های مختلف است و تشکیل این شورا را فرصتی برای فراهم آوردن و ایجاد زمینه‌های مناسب برای تحقیقات و پژوهش‌های علمی از سوی زنان فرهیخته عنوان نمودند. 

-         آقای دکتر پرتوی معاونت هماهنگی ، هدف از تشکیل شورای راهبردی زنان فرهیخته شناسایی زنان توامند و شایسته و رفع موانع و فراهم آوردن بسترمناسب به منظور ارتقاء جایگاه زنان دا نستند و اظهار داشتند زنان و مردان در کسب سمتهای مدیریتی مساوی هستند و در شرایط مساوی اولویت با خانمها  باشد. باید در دادن پستهای مدیریتی تنها ملاک لیاقت ، شایستگی، و علم و دانش افراد باشد نباید به خاطر جنسیت افراد میان آنها تبعیض قائل شد.

-         سرکار خانم بلوری مشاور استاندار و مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان خواستار ایجاد دفتر تحقیقات و مطالعات زنان در دانشگاه آزاد اسلامی زنجان شد.وی برپایی این دفتر و ارتقای آن را گامی برای پیشرفت های علمی عنوان کرد و آمادگی این اداره را با شورای زنان فرهیخته را اعلام نمودند .

-         خانم کرباسی با توجه به شاخص GDPو کم بودن عدد این شاخص ، شورای راهبردی تشکیل گردیده و موظف به شناسایی زنان توانمند در زمینه های مختلف و رفع موانع و فراهم آوردن بستر مناسب به منظور ارتقاء جایگاه زنان در جامعه است.

-         - خانم دکتر ذکریائی گفتند : امیدوارم این تبعیض ها بعد از این برطرف شود.

-         خانم افسری از واحد ابهر از با ادامه یافتن سیاست های ریاست قبلی واحد ابهر اقای دکتر رجایی  ،  وضعیت  زنان را از جهت برحوردار بودن جایگاه مدیریتی خوب دانستند .

-         خانم غفاری تاکید نمودند که باید از حال استفاده کنیم برای آینده بهتر و جناب آقای دکتر مرادی تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در روز زن را داشتند.

دبیرشورای راهبردی

فاطمه رستم خانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیوست 1:

حاضرین جلسه :

-       جناب آقای دکتر بداله رجایی  ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان و عضو شورای راهبردی.

-             آقای دکتر پرتوی معاونت محترم هماهنگی استان زنجان و عضو شورای راهبردی

-             حاج آقای شامی مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام رهبری استان و مهمان شورای راهبردی

-             آقای دکتر سید رضی میرصادقی سرپرست محترم واحد خدابنده و  مهمان شورای راهبردی

-             آقای دکتر کمالی ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد طارم و مهمان شورای راهبردی

-             آقای دکتر هدایتی ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهنشان و مهمان شورای راهبردی

-             آقای دکتر سید احمد حسینی عضو هیات علمی گروه حقوق و مهمان شورای راهبردی

-             آقای دکتر مرادی مدیر محترم فرهنگ دانشگاه آزاد استان زنجان و عضو شورای راهبردی

-             آقای دکتر محسن کاوندی مدیر محترم آموزش و دبیر شورای قرآن و عترت و مهمان شورای راهبردی

-             آقای دکتر حسن رضا متین رئیس محترم دفتر ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان و عضو شورای راهبردی

-             آقای دکتر علی اکبر شیوخی مدیر محترم روابط عمومی واحد زنجان و عضو شورای راهبردی

 

 

 

 

 

 

 

 

-             خانم دکتر حسینی الموسوی ریاست محترم شورای راهبردی زنان فرهیخته

-             خانم رستم خانی عضو هیات علمی واحد زنجان و دبیر شورای راهبردی زنان فرهیخته

-             خانم بلوری مشاور محترم استاندار و مدیر کل امور بانوان و خانواده و عضو شورای راهبردی

-             خانم کرباسی مدیر محترم دفتر آموزش و پژوهش استانداری و مدرس حوزه و دانشگاه

-             خانم سیده سوسن رئوفی عضو هیات علمی واحد زنجان و عضو شورای راهبردی زنان فرهیخته استان زنجان

-             خانم دکتر منیژه ذکریائی عضو شورای راهبردی زنان فرهیخته استان زنجان

-             خانم نیساری تبریزی عضو هیات علمی واحد ابهر مهمان ( بجای ریاست واحد ابهر عضو شورای راهبردی شرکت نمودند)

-             خانم افسری عضو هیات علمی واحد ابهر و عضو شورای راهبردی

-             خانم دکتر افسانه صبحی عضو هیات علمی واحد زنجان و عضو شورای راهبردی

-             خانم غفاری فر مدرس محترم دانشگاه علوم پزشکی و عضو شورای راهبردی

-             خانم پرچگانی امور فرهنگی خواهران میهمان شورای راهبردی

-             خانم مولایی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان مهمان شورای راهبردی

-             خانم مهدیون مسئول محترم خبرگزاری واحد خواهران دفتر نهاد  رهبری دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان مهمان شورای راهبردی

و جمعی از خبرنگاران خبر گزاریها از جمله :

-         صدا و سیمای مرکز زنجان .

-             خانم نجفی از خبرگزاری ایرنا

-             خانم سلیمی از خبرگزاری فارس

-             خانم بیات از خبرگزاری مهر

-      خانم کاظمی خبرنگار